Türk Yargısının İfade Özgürlüğü Konusunda Kapasitesinin Güçlendirilmesi AB-AK Ortak Projesi
İfade Özgürlüğü Konusunda Meslek İçi Eğitim Müfredatı Geliştirmeye Yönelik İlk Çalışma Grubu Toplantısı

İfade Özgürlüğü Konusunda Meslek İçi Eğitim Müfredatı Geliştirmeye Yönelik İlk Çalışma Grubu Toplantısı

Tarih: 04/09/2015 | Faaliyetler


İfade özgürlüğü konusunda meslek içi eğitim müfredatı geliştirmeye yönelik ilk çalışma grubu toplantısı 2-4 Eylül tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

İfade özgürlüğü konusunda taslak olarak geliştirilmiş meslek öncesi eğitim müfredatını inceleyen katılımcılar Türkiye Adalet Akademisi’nin meslek içi eğitim programı için benzer araçları nasıl geliştireceklerini tartışmıştır. Hakim-savcı eğitimi için uygun yöntemler, basın savcıları veya terör davalarına bakan hakimler gibi özel hedef grupların seçilmesi ve içeriğin belirlenmesi konularında bazı önerilerde bulunulmuştur. İfade özgürlüğü ile ilgili online eğitim geliştirilmesi ise katılımcıların görüştüğü bir diğer konu olmuştur.

Avrupa Konseyi, Kıdemli Proje Yöneticisi Sn. Tankut Soykan katılımcıların yoğun ve titiz çalışmaları sayesinde aday hakim ve savcıların eğitimine yönelik son derece pratik ve kullanıcı dostu bir aracın tamamlanmak üzere olduğunu açıklamıştır. “Akademi’nin adli veya idari yargı programlarına katılacak aday hakim ve savcıların farklı gereksinimlerine göre uyarlanabilmesi açısından söz konusu araç mümkün olduğunca esnek bir şekilde tasarlanmıştır”, şeklinde konuşmuştur. Sn. Soykan yeni müfredatın tasarlanmasında kullanılacak yöntemlerin, Türkiye’de yargı mensuplarına yönelik eğitimler açısından daha etkili bir yaklaşım geliştirilmesi için örnek olacağını vurgulamıştır.

Gündem